poniedziałek, 19 października 2015

Rozmowa z założycielką Eduzabawy.com - p. Nataszą Opas.


 
Jakiś czas temu nawiązałam kontakt z Panią, która prowadzi stronę internetową: Eduzabawy - http://eduzabawy.com/. Jako że "Dogadani", chętnie poznają nowych ludzi (jak na razie jest to kontakt ściśle internetowy, ale kto wie, może poznamy się w "realu"), dowiedziałam się więcej i chętnie podzielę się informacjami z Wami. 
Strona Eduzabawy narodziła się w głowie byłej nauczycielki angielskiego - pani Nataszy Opas, która obecnie nie pracuje w swoim zawodzie, natomiast zajmuje się tworzeniem stron internetowych. Doświadczenie pracy z małymi dziećmi jak i dorosłymi jest jej pomocne przy tworzeniu strony Eduzabawy. Poza pracą stara się aktywnie spędzać czas, pasją p. Nataszy są samochody terenowe i... branie udziału w rajdach offroadowych.

Zapytana przeze mnie skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej strony, odpowiedziała mi, że impulsem do stworzenia strony edukacyjnej było doświadczenie w pracy z dziećmi i to, że dzieci chętnie uczą się przez zabawę. Strona ma być pomocna zarówno rodzicom jaki i nauczycielom, którym Pani Natasza dostarcza  materiałów niezbędnych do bardziej angażującej pracy z dziećmi. Można wykorzystać fakt, że dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym chłoną wiedzę jak gąbka.
 powinna mieć formę zabawy w postaci piosenek, rymowanek i innych czynności, stwierdza 
p. Natasza.

Największą popularnością na stronie Eduzabawy, cieszą się rozmaite szlaczki, które nauczyciele wykorzystują do zróżnicowania swojej pracy z dziećmi. Duży ruch jest także, przy wykreślankach i kolorowankach, takie materiały trudno jest zrobić samemu, a na stronie, za darmo, może je każdy na własne potrzeby wydrukować. 

Strona rozwija się dynamicznie, a wielką zasługą są niezliczone pomysły Pani Nataszy. Jak wynika z obserwacji, nauka w początkowym momencie życia, może być bezstresowa iNiedawno, jak mówi właścicielka Eduzabawy, zmieniła układ graficzny na taki, który umożliwi przeglądanie zawartości strony na urządzeniach mobilnych. Jako że zmiany na stronie wymagają przeznaczenia na nie dużej ilości czasu, pani Natasza zamierza konsultować na Funpage Eduzabawy zmiany w materiałach, na przykładzie opinii rodziców i nauczycieli.

Pani Natasza chciałaby zachęcić rodziców do wspólnego spędzania czasu z dziećmi na stronie Eduzabawy, bo zawsze może to być szansą na zacieśnienie relacji między nimi.
Jednak nic na siłę, gdy dziecko jest zmęczone - to czasami trzeba dać mu pozwolić nie robić "nic". 

Pozostańmy przez chwilę przy zagadnieniu motywowania dzieci. Moim zdaniem dzieci nie powinno się ani karać ani chwalić, a co gorsza nagradzać za np. wypełnienie szlaczków na kartce. Dużo mówię o tym rodzicom na Treningu Skutecznego Rodzica, bo uważam, że nie pomaga to w budowaniu poczucia własnej wartości i bycia samosterownym.

Pani Natasza jednak uważa inaczej, że  "konstruktywna krytyka" może przynieść efekty i nie widzi nic złego w nagradzaniu za pracę (np. spędzenie kilku chwil z dzieckiem tak jak ono sobie zażyczy). Co dotyczy motywowania dzieci do pracy, nad szlaczkami, których nie chcą zrobić ważna jest wg. pani Nataszy postawa rodziców, na której wzorują się dzieci. 

Rzeczywiście dzieci z dysgrafią, mogą odczuwać niechęć do szlaczków i pokonywania własnych słabości i niedostatków.  

Jednak Pani Natasza pisze o sobie, że sama jest dyslektyczką i wielokrotnie jej mówiono, że nie powinna uczyć się języka obcego, ponieważ nigdy się go nie nauczy. Upór i chęć dążenia do osiągnięcia celu zaowocowała tym, że pani Natasza ukończyła filologię angielską.

Jej zdaniem najważniejsze jest nie poddawać się i nie dać sobie wmówić, że jakiś cel jest nie do osiągnięcia!

Pani Natasza nie słyszała o spotkaniach* prowadzonych przeze mnie i moją znajomą Magdę Kuprewicz( Relateka/Dogadani), wierzę jednak, że kiedy ludzie się poznają, nabierają większej ochoty na poszerzanie własnych horyzontów.Pani Natasza Opas - twórczyni edukacyjnej strony: Eduzabawy - http://www.dogadani.blogspot.com/p/goscie.html

Anna Rozdejczer - Niezależny Certyfikowany Trener Komunikacji Gordona
* Spotkania dla rodziców (i nie tyko) mają formę Treningu Skutecznego Rodzica wg Thomasa Gordona


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz