sobota, 20 czerwca 2015

„Jak będziesz niegrzeczny, to dostaniesz w pupę…” – kilka słów o tym co skutecznie niszczy relację między ludźmi.


 

 
Założę się, że każdy z nas słyszał te lub inne powiedzonka w odniesieniu do siebie lub innych jak był dzieckiem. Czasami pewnie kończyło się na pogróżkach, a czasami na rękoczynach raz po razie wymierzonych w małe siedzenie.

Strasznie smucą mnie opinie innych ludzi, którzy mówią: „Byłem bity i co z tego, nic mi nie jest, wyszedłem na ludzi”

Uważam, że trzeba z tym polemizować i pomóc rodzicom, żeby nie stosowali kar.  Kary równają się przemocy, a ona jest wymierzona w drugą osobę intencjonalnie, tak by podporządkować człowieka i/lub narzucić swoje zdanie. W takim starciu, jest ten silniejszy (rodzic) i ten słabszy(dziecko). To powoduje fizyczne i psychiczne konsekwencje.

Udowodnię, że karanie jest ślepą uliczką wychowania, ponieważ żeby karanie było skuteczne, powinno nastąpić od razu po występku, co nie zawsze się udaje. (np. rodzic mówi:” Jak wrócimy do domu to porozmawiamy…”)Poza tym o karze możemy mówić wtedy, gdy zadziała, czyli  spowoduje spadek wystąpień karanego zachowania. Żeby kara zadziałała - to  poza wręcz laboratoryjnymi warunkami (jak w przypadku psa Pawłowa, czy innych behawioralnych eksperymentów ze szczurami) to kara nie może być mniejsza od poprzedniej…

Dzieci to nie zwierzątka, a nasze otoczenie, to nie laboratorium…

Kiedyś słyszałam, jak znajoma mówiła, że jej córka ma szlaban na grę na komputerze przez pół roku… Czego to uczy?

NICZEGO...czego my rodzice byśmy chcieli.

Skutecznie niszczy relacje między ludźmi i podkopuje poczucie własnej wartości. Na koniec wpisu przytoczę słowa Violetty Kruczkowskiej, która jest Reprezentantem Gordon Training International w Polsce:

Dzięki kursom TSR* wielu polskich rodziców zdołało się już przekonać, że w procesie wychowania nie muszą uciekać się do stosowania kar, co skutkuje obniżeniem poziomu agresji i przemocy u dzieci.

*TSR- Trening Skutecznego Rodzica

Anna Rozdejczer
 
Szanując prawa autorskie,
podaje Autora zdjęcia:
Noelle Buske Frustration gets a hold of all of us.
http://tiny.pl/gxtv6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz